Blokowanie hotlinkowania

Wielu osobom wydaje się, że co jest w Internecie, to jest dobrem publicznym Czyli korzystać może z tego każdy. Najczęściej takie myślenie prowadzi do tego, że wielu użytkowników sieci, a nawet autorów stron, bez pytania i bezprawnie korzysta z naszych treści. Najczęściej – „podkradając” obrazki z naszego serwisu.

Wiadomo, obraz wart jest tysiąca słów, jest więc łakomym kąskiem. Jak temu zaradzić, jak bronić się przed tzw. hotlinkowaniem?

Hotlinkowanie to umieszczanie znajdujących się na naszym serwerze obrazków na innych witrynach w sieci. Nie dość, że jest to naruszenie prawa, to jeszcze zużywanie transferu naszego serwera, a co za tym idzie, spowolnienie działania strony.

Na szczęście, wiele firm hostingowym ma na swoich serwerach wbudowaną blokadę hotlinkowania. Można to sprawdzić albo w dokumentacji albo skontaktować się z pomocą techniczną.

Możemy też sami zablokować hotlinkowanie. Albo bezpośrednio – edytując plik .htaccess (jeżeli mamy trochę wiedzy technicznej i odwagę, by zmieniać ustawienia systemowe), albo korzystając z pluginów – np. jedną z funkcji wtyczki WP htaccess Control jest własnie blokowanie hotlinkowania.

andyk