Instalacja WordPressa krok po kroku

WordPress szczyci się słynną „5-minutową instalacją”. Może nie jest tak idealnie, bo wiele zależy też od szybkości łącza czy naszych serwerów, ale faktem jest, że instalacja tego CMS-a należy do wyjątkowo prostych, szybkich i… bezbolesnych.

Na początek, czego potrzebujemy? Przede wszystkim, serwera WWW z obsługą PHP i serwera baz danych MySQL. W zależności od wersji WordPressa może to być PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej i MySQL w wersji 5.0.15 lub nowszej.

Następnie pobieramy ze strony https://pl.wordpress.org/ paczkę instalacyjną wraz ze zintegrowanym polskim tłumaczeniem i kopiujemy rozpakowane pliki na swój serwer WWW.
Korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej przechodzimy do katalogu, do którego wgraliśmy pliki (np. www.mojadomena.pl/ lub www.mojadomena/katalog/) i wykonajemy… krok po kroku wyświetlane na ekranie instrukcje. I to praktycznie wszystko!

Zawczasu należy sobie jednak przygotować i zapisać: nazwę swojej bazy danych, nazwę użytkownika bazy danych, serwer, na którym się baza znajduje i hasło do bazy. Będę potrzebne do wpisania podczas instalacji. Jeżeli nie wiemy co tam należy wpisać, musimy zapytać o te – niezbędne! – dane administratora swojego hostingu.

Potem wystarczy się już jedynie zalogować do panelu administracyjnego i… rozpocząć konfigurowanie i dopieszczanie naszego świeżo postawionego systemu. Ale to już temat na kolejne wpisy.

WordPress › Tworzenie pliku konfiguracyjnego WordPress › Tworzenie pliku konfiguracyjnego2

andyk