Jak dodać szablon graficzny na bloga

Wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. A pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu na stronę www, to jej wygląd. Dlatego też zaraz po instalacji WordPressa warto zmienić standardowy szablon graficzny i zainstalować jakiś wybrany, pasujący do tematyki naszego bloga czy branży temat.

Tematów, zwanych także szablonami, motywami, layout’em czy skórkami znajdziemy w sieci dosłownie tysiące, a co istotne – większość z nich jest darmowa. Na początek warto przejrzeć oficjalne repozytorium WordPressa, dostępne na stronie https://wordpress.org/themes/

Stąd możemy pobrać na dysk wybrany przez nas szablon, ale możemy też wyszukać go i zainstalować bezpośrednio z panelu administracyjnego. Instalacja tematów przebiega podobnie, jak instalacja wtyczek, na dwa sposoby:

Jeżeli wcześniej pobraliśmy temat z repozytorium WordPressa, zapisaliśmy na dysku, to logujemy się do panelu administracyjnego, z menu po lewej wybieramy Wygląd | Motywy, a następnie Dodaj nowy, Wyślij motyw na serwer. Wybieramy z naszego dysku wcześniej pobrany plik i klikamy Zainstaluj.

Drugi sposób – automatyczny. Logujemy się do panelu administracyjnego, z menu po lewej wybieramy Wygląd | Motywy. Na ekranie pod tytułem Dodaj motywy znajdziemy listę oficjalnych tematów WordPressa pogrupowanych według: Wyróżniony, Popularny, Ostatnio modyfikowany, Ulubione. Ciekawą opcją jest Filtr właściwości. Korzystając z niego możemy przeszukać tematy np. pod kątem użytego w nich schematu kolorów, układu (1,2,3 kolumny) czy właściwości.

Wybrany motyw możemy przed zainstalowaniem podejrzeć – jak mniej więcej zmieni się nasza strona po jego aktywowaniu. Jeżeli już się na jakiś zdecydowaliśmy, klikamy Zainstaluj, a następnie Włącz. Wybrany temat możemy spersonalizować. Z menu po lewej Wygląd | Personalizacja (szerzej o personalizacji w odrębnym artykule).

Niektóre, bardziej rozbudowane szablony posiadają własne menu, własny panel konfiguracyjny, w którym można zmienić praktycznie wszystko i to nie do poznania. Kolory, czcionki, układ szablonu, układ strony, wpisów, archiwów, wgrać dodatkowe moduły, itd.

Dla bardziej zaawansowanych przygotowano również Edytor, dzięki której można edytować kod źródłowy każdej strony wchodzącej w skład motywu.

andyk