Jak stworzyć przyjazne linki?

Co to za przyjazne linki? Komu są przyjazne i po co są mi w ogóle potrzebne?

Przyjazne linki są… przyjazne dla Internautów i dla… wyszukiwarek. A chyba na tym najbardziej nam zależy? Użytkownikom łatwiej dzięki nim znaleźć konkretny wpis, zorientować się, gdzie akurat są, a robotom wyszukiwarek – łatwiej zindeksować i przyporządkować nasze wpisy.

Standardowo w WordPressie adres URL podawany jest w formie liczbowej (kolejny numer wpisu), ewentualnie z dodatkową zmienną, wskazującą na datę czy kategorię. Dla przykładu, może to wyglądać tak:

http://mojadomena.pl/?p=161

lub

http://mojadomena.pl/mojakategoria/?p=161

Prawda, że mało przyjazne? Nieintuicyjne i nic nie mówiące. Na szczęście, przyjazne linki możemy włączyć w bardzo prosty sposób.

W panelu administracyjnym z menu z lewej strony wybieramy Ustawienia, a następnie w zakładce Bezpośrednie Odnośniki wybieramy opcję „Nazwa wpisu”. Po zatwierdzeniu zmian nasz URL będzie wyglądać, np. tak:

http://mojadomena.pl/tytul-wpisu

Oczywiście, możesz dodawać różnego rodzaju zmienne, np. „/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/” (dodanie szczegółowej daty). Dla tego przykładu wpis wyglądałby tak:

http://mojadomena.pl/2016/04/15/tytul-wpisu

Wszystko zależy od Ciebie (listę zmiennych znajdziesz na stronie http://codex.wordpress.org/), ale najbardziej przyjazny, najczęściej polecany jest schemat „%postname%/” – czyli sam tytuł wpisu.

andyk