Jak zainstalować i skonfigurować wtyczki?

WordPress sam w sobie jest już wspaniałym systemem. Możemy na nim działać praktycznie natychmiast po zainstalowaniu. Jeżeli jednak chcemy mieć naprawdę dobry, funkcjonalny i rozbudowany serwis, niezbędna jest instalacja dodatkowych wtyczek (pluginów).

Jak zainstalować wtyczkę? Na dwa sposoby:

Jeżeli wcześniej pobraliśmy wtyczkę z repozytorium WordPressa (https://wordpress.org/plugins/) i zapisaliśmy na dysku, to logujemy się do panelu administracyjnego, z menu po lewej wybieramy Wtyczki | Dodaj nową, a następnie z menu u góry Wyślij wtyczkę na serwer. Wybieramy z naszego dysku wcześniej pobrany plik i klikamy Zainstaluj.

Drugi sposób – automatyczny. Logujemy się do panelu administracyjnego, z menu po lewej wybieramy Wtyczki | Dodaj nową. Pojawi się nam na ekranie spis wtyczek pogrupowanych według: Polecane, Popularne, Ulubione (w tej ostatniej znajdziemy wtyczki, które nam się spodobały wcześniej i odznaczyliśmy je do zapamiętania). Można także skorzystać z wyszukiwania. Na przykład, wpisanie słowa Facebook pokaże nam wszystkie wtyczki z tym słowem w nazwie i/lub opisie.

Jeżeli już znajdziemy szukaną wtyczkę, możemy ją albo natychmiast zainstalować albo też kliknąć szczegóły i sprawdzić, do czego tak naprawdę służy dani plugin czy jest kompatybilny z naszą wersją WordPressa, czy ma jakieś specjalne wymagania systemowe (np. konkretna wersja PHP), a także przejrzeć FAQ – listę najczęściej zadawanych pytań na temat wtyczki.

Konfiguracja zależna jest od samej wtyczki. Niektóre posiadają rozbudowany panel administracyjny, który po zainstalowaniu pojawi nam się w menu głównym WordPressa po lewej stronie, inne działają automatycznie i nie wymagają wprowadzania żadnych zmian. Dla mocno zaawansowanych jest również opcja Edytor, dostępna pod menu Wtyczki. Za jej pomocą można bezpośrednio edytować kod źródłowy wtyczki, skrypt.

Ale tej opcji zdecydowanie nie polecamy początkującym użytkownikom WordPressa!

andyk