Paski boczne: najczęściej popełniane błędy

Paski boczne (sidebars) to bardzo fajna i pożyteczna rzecz w WordPressie. Stworzone po to, by umieścić tam wbudowane w system lub dostarczane z wtyczkami widgety, znacznie poszerzające możliwości systemu czy po prostu własny fragment tekstu, kodu czy skryptu (np. kod reklamy czy info o mnie, o firmie). Rzecz praktyczna, ale nieodpowiednio potraktowana zamiast pomóc, tylko nam zaszkodzi.

Oto najczęściej popełniane błędy związane z paskami bocznymi.

Zbyt wiele widgetów
Nie dość, że spowalniają działanie strony, to jeszcze wprowadzają bałagan. Na dodatek strona przewija się w nieskończoność, bo przecież gdzieś te widgety muszą się zmieścić.

Zbitka widgetów
Strona będzie wyglądała fatalnie nie tylko w sytuacji, kiedy masz za dużo widgetów, ale i wtedy, kiedy jest za mały odstęp pomiędzy nimi. Zdarza się, że jeden widget niemalże nachodzi na kolejny. Prostym rozwiązaniem problemu jest chociażby dodanie cienkiej linijki, paska, pomiędzy kolejnymi widgetami.

Korzystanie ze wszystkich standardowych widgetów
Standardowo w WordPressie wyświetlany jest pewien zestaw widgetów, m.in. ostatnio dodane, ostatnie komentarze czy Meta (dostęp do funkcji administracyjnych). Zdecydowanie nie musisz, a wręcz nie powinieneś korzystać z nich wszystkich. Po co komu chociażby dostęp do panelu administracyjnego? Po co „ostatnie komentarze” jeżeli, np. są one wyłączone na Twoich stronach?

Brak widgetu wyszukiwarki
Szczególnie w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów opcja pozwalająca na wyszukiwanie jest niezbędna.

Brak widgetu subskrypcji
Pozwól na łatwe zapisanie się do newslettera bezpośrednio z poziomu każdej strony czy wpisu, bez przedzierania się, np. przez kolejne podstrony.

Przeładowanie reklamami
Paski boczne pełne reklam po prostu drażnią, odstraszają użytkownika, który może więcej nie wrócić na Twoją stronę.

Linki do innych stron
Czy jesteś pewien, że chcesz reklamować, np. wszystkie blogi, które czytujesz? Zupełnie niepotrzebne – wyrzucić!

andyk