Personalizacja WordPressa

Przyznajmy to szczerze: „czysta” instalacja systemu WordPress do najpiękniejszych nie należy. Ten sam szablon strony, te same czcionki i kolory, co na miliardach innych stron w sieci. Na szczęście, możemy ten wygląd zmodyfikować natychmiast po instalacji i to bez użycia dodatkowych tematów czy wtyczek.

Podstawowych zmian dokonujemy w panelu administracyjnym, wybierając z menu po lewej Wygląd i Personalizacja. Wygląd i opcje menu będą się różnić w zależności od wybranego przez nas tematu, ale tutaj skupimy się na standardowym szablonie z najnowszej wersji CMS-a czyli temacie „Twenty Sixteen”.

W menu „Tożsamość witryny” możemy ustalić Tytuł witryny i jej Opis oraz zdecydować czy opis ten ma być wyświetlany w nagłówku (widocznym na stronie).

W menu Kolory – wybrać jeden ze schematów kolorystycznych (domyślny, ciemny, czerwony, itd.) lub zmienić wedle własnych upodobań każdy z elementów – kolor tła strony, kolor odnośników, podstawowy i drugorzędny kolor tekstu.

Na ekranie personalizacji ustawimy też własny obrazek do wyświetlenia w nagłówku (np. logo) lub obrazek tła dla całego serwisu.

W polu Menu ustalamy jego położenie, a także elementy, jakie zawiera (np. lista kategorii). Niektóre motywy obsługują możliwość osadzenia większej ilości menu. Wówczas możemy stworzyć, np. menu kategorii, menu stron czy menu wpisów.

W menu Widgety ustalimy jakie i w jakiej kolejności widgety mają się wyświetlać w pasku bocznym (sidebar). Niektóre motywy wspierają więcej niż jeden pasek boczny, możemy wówczas wybrać widżety, np. dla paska bocznego z lewej strony, z prawej czy na samym dole, w stopce (footer).

Ostatnią pozycją w menu jest „Statyczna strona główna”. Tu ustalimy czy strona główna naszego serwisu ma wyświetlać najnowsze wpisy czy stworzoną przez nas statyczną stronę (np. strona powitalna, strona o nas, itd.).

Ogromnym ułatwieniem jest podgląd strony w czasie rzeczywistym obsługiwany przez nowsze wersje WordPressa. Zatem, zanim dokonamy jakiś daleko idących zmian, widzimy, jak nasz serwis będzie wyglądał po modyfikacji.

andyk