Podstawowe ustawienia WordPressa

Mamy już zainstalowany system, czas dostosować go do naszych potrzeb. Zaczniemy od podstaw, absolutnego minimum, które musisz zmienić po pierwszym zalogowaniu się do swojego panelu administracyjnego.

Z menu po lewej stronie wybieramy Ustawienia, następnie zakładkę Ogólne. Tutaj ustalamy tytuł i opis witryny, adres email administratora (ważny dla powiadomień systemowych oraz obsługi, np. formularzy), ustalamy, kto może się zarejestrować na naszej witrynie i jaką przydzielić mu rolę (administrator, autor, redaktor, współpracownik, subskrybent). Pozostałe pola możemy pozostawić bez zmian, system wykrył ustawienia i wypełnił pola automatycznie.

Przechodzimy do zakładki Pisanie. Ustalamy domyślną kategorię wpisów (np. Blog) oraz domyślny format wpisów (można zostawić Zwykły wpis). Jeżeli chcemy umożliwić publikację wpisów przez email musimy utworzyć tajne konto email z dostępem przez POP3. Jakakolwiek wiadomość wysłana pod ten adres zostanie opublikowana na naszym blogu. W polu Usługi aktualizacji (podczas publikacji nowego wpisu WordPress automatycznie powiadamia poniższe usługi aktualizacji witryn) zostawiamy http://rpc.pingomatic.com/. Umożliwi to „pingowanie” czyli powiadamianie innych serwisów o zmianach na naszej stronie (np. o dodaniu nowego wpisu).

Przechodzimy do zakładki Czytanie. Tu ustalimy czy strona główna naszego serwisu ma wyświetlać najnowsze wpisy czy stworzoną przez nas statyczną stronę (np. strona powitalna, strona o nas, itd.), ile wpisów ma wyświetlać strona blogu, a ile kanały nowości (RSS), a także czy kanały nowości mają wyświetlać cały wpis czy tylko jego wypis (skróconą zajawkę).

W zakładce Dyskusja zarządzamy komentarzami. W pierwszych polach decydujemy czy chcemy powiadomić wszystkie blogi, do których odnośniki zostały umieszczone w artykule oraz czy zezwalamy innym blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika (pingbacki i trackbacki) do nowo dodanych artykułów. Na koniec – czy zezwalamy na komentowanie nowych artykułów Te pierwsze pola to bardzo indywidualna sprawa… zaznaczać czy nie? Teoretycznie, powiadamianie innych blogów jest fajne, bo nawiązujemy kontakt z całą blogosferą i możemy liczyć na dodatkowe linki do naszego serwisu, ale też spowalnia to działanie naszego systemu. Komentowanie też jest fajne, ale coraz więcej blogów blokuje dodawanie nowych komentarzy. Decyzja należy do właściciela bloga.

W tej samej zakładce ustalamy też czy moderujemy komentarze – mailowo, ręcznie lub automatycznie (np. komentarz trafia do folderu spam, jeżeli zawiera jedno ze słów wpisanych przez nas w konfiguracji). Możemy także wybrać tzw. avatar (obrazek profilowy) do komentarzy. Obrazek profilowy jest grafiką, która pojawiająa się przy Twoim podpisie, kiedy dodajesz komentarze na witrynach obsługujących takie obrazki.

Przechodzimy do zakładki Media. Tutaj ustalamy rozmiary określające maksymalną liczbę pikseli, z jakiej mogą się składać wymiary dodawanych do biblioteki mediów obrazków, w tym rozmiar miniatury (wyświetlanej przy wypisie), średni i duży rozmiar (np. w galeriach na stronie). Warto także zaznaczyć opcję „Porządkuj wysyłane pliki w katalogi z numerami miesięcy i lat w nazwach”, dzięki czemu łatwiej będzie nam się rozeznać w przyszłości, gdzie znajduje się jakiś plik wysłanych wcześniej na serwer.

Ostatnia zakładka to Ustawienia bezpośrednich odnośników. Tutaj wybieramy (zaznaczamy) opcję „Nazwa wpisu”, dzięki czemu uzyskamy tzw. przyjazne linki (szerzej o przyjaznych linkach w innym artykule).

andyk