Przydatna strona błędu

Czy błędy mogą nam wyjść na dobre? Mogą! Nawet ze strony błędu możemy uczynić bardzo przyjazną i przydatną użytkownikowi część naszej witryny. Najpierw jednak ustalmy, co to takiego strona błędu i jak wykorzystać jej moc.

Strona błędu, inaczej zwana stroną 404, HTTP 404 lub Not Found – to kod błędu odpowiedzi HTTP wskazującego na to, że klient jest w stanie komunikować się z serwerem, ale ten nie może znaleźć żądanego pliku, lub jest on skonfigurowany, aby nie spełnić żądania i nie wyświetlać informacji. Mówiąc prościej, wpisujemy w adresie strony lub w polu wyszukiwania słowo, zwrot, frazę, której nie ma w naszym serwisie, więc w sposób naturalny pojawi nam się strona 404 ze standardowym tekstem „Strona nie istnieje…” lub „Strona nie została odnaleziona …”

Pech, użytkownik ucieka. Ale i na stronie błędu można go zatrzymać. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dodanie na stronie źródłowej wyszukiwarki, linków do najpopularniejszych artykułów lub postów, linku do strony głównej witryny, kategorii, archiwum według dat czy chmury słów kluczowych.

Popularne są również strony błędu potraktowane z przymrużeniem oka. Przykłady takich zabawnych stron 404 znajdziemy m.in. tutaj http://gadzetomania.pl/2344,25-najzabawniejszych-stron-z-bledem-404-w-tym-duzo-polskich

andyk