Uważaj na wtyczki! Spowalniają WordPressa!

Wtyczki to fantastyczna rzecz. Poszerzają możliwości WordPressa, można dzięki nim zrobić praktycznie wszystko, na dodatek jednym kliknięciem, bez konieczności znajomości PHP i ręcznego grzebania w kodzie strony. Na dodatek są ich tysiące! Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników WordPressa, szczególnie tych początkujących, instaluje ich co niemiara. Fajnie, ułatwia pracę, ale też… spowalnia działanie naszej strony!

Po pierwsze, duża ilość zainstalowanych wtyczek spowalnia WordPressa. Po drugie, jeszcze bardziej spowalniają go źle napisane pluginy, zawierające „zabałaganiony” kod czy wręcz wtyczki z ewidentnymi błędami w skrypcie PHP (tak, takie też się zdarzają, nawet w oficjalnym repozytorium WordPressa). Wtyczki należy też na bieżąco aktualizować (nawet te nieaktywne!), każda nowa wersja zawiera bowiem szereg poprawek i lepszy, bardziej zoptymalizowany kod.

Nasza rada: instaluj tylko te wtyczki, których naprawdę potrzebujesz. Instaluj wtyczki z pewnych źródeł (np. oficjalne repozytorium WordPressa), takie, które mają wiele instalacji (dane dotyczące ilości pobrań na świecie są podane na stronach wtyczki), wysokie oceny, pozytywne, sprawdzone komentarze. Eksperci twierdzą, że 20 to maksymalna ilość wtyczek zainstalowanych w serwisie. Zainstalowanych, a nie aktywnych. Musimy bowiem wiedzieć, że nawet nieaktywna wtyczka też wpływa na działanie WordPressa.

Można też sprawdzić, które z zainstalowanych wtyczek najbardziej spowalniają Twój system. Służy do tego, tak, oczywiście – wtyczka! Darmowy plugin P3 (Plugin Performance Profiler, dostępna na stronie https://wordpress.org/plugins/p3-profiler/), to wtyczka do badania wtyczek. Automatycznie skanuje nasz system, a następnie w bardzo przystępny sposób prezentuje raport, w którym znajdziemy informacje o czasie działania poszczególnych wtyczek.

Tak więc pamiętaj: wtyczki są super, ale nie należy z nimi przesadzać.

screenshot-2

andyk