WordPress 4.5 „Coleman – co nowego?

Dostępna jest już najnowsza wersja WordPress 4.5 „Coleman”. W chwili pisania tego tekstu, na razie w wersji anglojęzycznej, ale wkrótce powinna pojawić się i polska edycja. Nowa wersja rewolucyjnych zmian nie przynosi, ale kilka, nawet drobnych poprawek znacznie ułatwia pracę z systemem.

Coleman (nazwa, podobnie jak wszystkie poprzednie wersje systemu, od nazwiska jazzowego muzyka, tym razem saksofonisty Ornette Colemana) to głównie poprawiony edytor wpisów, usprawniony ekran personalizacji, łatwiejsze osadzanie wpisów, zmodyfikowane komentarze oraz wprowadzenie możliwości logowania za pomocą adresu email.

Edytor wpisów
Od teraz możliwa jest edycja linków bezpośrednio w edytorze, bez konieczności otwierania oddzielnego okienka dialogowego. Wprowadzono także obsługę nowych znaczników Markdown. W ten sposób, dzięki skrótom łatwiej wstawimy poziomą linię (—) i znaczniki .

Ekran personalizacji
Bodaj najważniejszą nowością 5 jest możliwość podglądu mobilnej wersji strony. Na ekranie personalizacji możemy teraz również ustalić graficzne logo strony. Kolejna nowość – odświeżanie fragmentów podglądu strony dla widgetów. Fragmentów, czyli nie musimy już czekać na odświeżenie podglądu całej strony, a jedynie jej zmodyfikowanego elementu. By przejść do edycji danego elementu, wystarczy obecnie kliknąć na podglądzie wybraną pozycję w menu lub widget z wciśniętym klawiszem Shift.

Osadzone wpisy
WordPress 4.5 wprowadza szablony dla osadzanych wpisów z innych stron działających na WordPressie. Dzięki czemu możemy praktycznie dowolnie zmodyfikować sposób, w jaki będą wyświetlane nasze wpisy po osadzeniu na zewnętrznych stronach. Pliki szablonu znajdziemy w katalogu /wp-includes/theme-compat/ – wystarczy skopiować je do katalogu naszego motywu i tam dowolnie modyfikować.

Zmiany w komentarzach
Kosmetyczny zabieg, ale ułatwiający codzienną pracę admina: teraz w panelu widoczna jest sformatowana treść komentarza, a nie jej kod HTML. Do pól formularza dodawania komentarza dodano atrybuty ograniczające liczbę wprowadzonych do nich znaków, a do komunikatu o błędzie – link umożliwiający powrót do strony wpisu.

Logowanie mail
Do tej pory do naszego systemu logowaliśmy się wyłącznie za pomocą ustalonej nazwy użytkownika. Teraz można już w tym celu użyć adresu e-mail podanego przy rejestracji.

andyk