WP-PageNavi: o niebo lepsza paginacja

Trzeba przyznać, że są rzeczy, które w WordPress’ie kuleją. Do takich należy bez wątpienia standardowa paginacja używana przez system na stronach i wpisach.

Na pewno widzieliście na blogach paginację w stylu „Starsze posty” i „Nowsze posty”. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Na pewno niezbyt intuicyjne, gdyż przy którejś z kolei stronie można się po prostu pogubić – nie wiemy, gdzie jesteśmy i jak daleko zaszliśmy.

Rozwiązaniem jest jedna z najpopularniejszych wtyczek dla WordPress’a: WP-PageNavi. Za jej pomocą stworzymy w serwisie estetyczną i – co najważniejsze – intuicyjną w obsłudze paginację opartą po prostu na kolejnych numerach stron (1,2,3….125.)

Wtyczkę instalujemy standardowo: odnajdujemy ją po nazwie w katalogu plugin’ów i instalujemy automatycznie lub wgrywamy na serwer pobrany wcześniej plik zip, rozpakowujemy, instalujemy i aktywujemy.

Teraz trzeba wprowadzić drobne zmiany w samym szablonie. W edytorze tematu (najczęściej w pliku single.php) odszukujemy ciąg:

Na koniec konfigurujemy ustawienia dotyczące wyświetlanej paginacji. W panelu administracyjnym pojawiła nam się nowa pozycja WP-PageNavi i tam też dokonujemy wszelkich zmian. Możemy ustawić sposób numeracji, ile stron ma wyświetlać, sposób wyświetlania, a nawet wygląd, który możemy dopasować do wyglądu naszego bloga czy strony.

Dzięki tej wtyczce nasz serwis będzie zdecydowanie bardziej przyjazny użytkownikowi, a przy tym… ładniejszy!

Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-pagenavi/

andyk